Kto to taki zdrowy uczeń/przedszkolak?

By być zdrowym, przedszkolak powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  1. Zdrowa dieta: Jedz regularnie posiłki bogate w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, białka i produkty mleczne. Ogranicz spożycie cukru, tłuszczów nasyconych i wysokoprzetworzonej żywności.
  2. Regularna aktywność fizyczna: Baw się na świeżym powietrzu, biegaj, skacz, uczestnicz w zabawach ruchowych. Zalecane jest co najmniej 60 minut aktywności fizycznej każdego dnia.
  3. Wystarczająca ilość snu: Przedszkolakom potrzebne jest odpowiednie spanie, aby odpocząć i rozwijać się prawidłowo. Średnio dziecko w wieku przedszkolnym potrzebuje od 10 do 12 godzin snu na dobę.
  4. Higiena osobista: Pamiętaj o regularnym myciu rąk, szczególnie przed jedzeniem i po powrocie do domu. Ucz się także dbać o higienę jamy ustnej, myj zęby minimum dwa razy dziennie.
  5. Bezpieczeństwo: Zawsze nos kask podczas jazdy na rowerze, korzystaj z pasów bezpieczeństwa w samochodzie, unikaj niebezpiecznych zachowań i miejsc.
  6. Regularne badania lekarskie: Odwiedzaj lekarza regularnie na badania kontrolne, szczepienia i wizyty profilaktyczne.
  7. Zachowanie równowagi emocjonalnej: Wspieraj swoje emocje, mów o nich, a także uczy się radzić sobie z nimi w pozytywny sposób. Dzieci potrzebują wsparcia emocjonalnego, aby rozwijać się zdrowo.
  8. Unikanie nadmiernego ekranu: Ogranicz czas spędzany przed ekranem telewizora, komputera, tabletu czy smartfona. Zalecane jest maksymalnie 1 godzina ekranu dziennie dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Pamiętaj, że rodzice i opiekunowie odgrywają kluczową rolę w promowaniu zdrowego stylu życia i uczeniu dzieci dobrych nawyków.