Międzynarodowy Dzień Kropki (ang. International Dot Day) to coroczne święto obchodzone 15 września, które celebrowane jest przez osoby na całym świecie poprzez tworzenie sztuki związanej z kropkami. Dzień ten został zainspirowany przez książkę dla dzieci zatytułowaną „The Dot”, napisaną i zilustrowaną przez Petera H. Reynoldsa.

Książka opowiada historię małej dziewczynki imieniem Vashti, która twierdziła, że nie potrafi rysować. Nauczycielka skłoniła ją do zrobienia pierwszego kroku, namawiając ją, by po prostu postawiła kropkę na kartce papieru. To proste działanie zainspirowało Vashti do tworzenia kolejnych dzieł sztuki opartych na różnych odmianach kropki.

Międzynarodowy Dzień Kropki promuje kreatywność, pewność siebie i otwarcie na wyrażanie siebie poprzez sztukę. Wszyscy, niezależnie od wieku i umiejętności artystycznych, są zachęcani do uczestnictwa w tym święcie, tworząc prace oparte na motywie kropki. Wydarzenia związane z Dniem Kropki mogą obejmować różnego rodzaju warsztaty artystyczne, wystawy, czytanie książek i wiele innych aktywności związanych ze sztuką i twórczością. U nas będzie też sportowo!

To święto ma na celu nie tylko celebrowanie sztuki, ale także promowanie pozytywnego podejścia do nauki, rozwijanie kreatywności i wiarę w siebie.