Rozwój fizyczny dziecka obejmuje szereg zmian fizycznych, umiejętności motorycznych i postępów w zakresie zdolności fizycznych. Ten proces jest zazwyczaj podzielony na różne etapy, zaczynając od okresu niemowlęctwa aż do okresu dorastania. Oto kilka kluczowych obszarów związanych z rozwojem fizycznym dziecka:

1. Niemowlęctwo (0-2 lata):
    • Rozwój motoryki małej: Niemowlęta rozwijają zdolności do trzymania przedmiotów, chwytania, a później chwytu pincerowego (użycie kciuka i palca wskazującego).
    • Rozwój motoryki dużej: Stopniowe zdolności do uniesienia głowy, obracania się, siadania, raczkowania i, w końcu, stawania na nogach.
  2. Wczesne dzieciństwo (2-6 lat):
    • Rozwój motoryki małej: Udoskonalanie zdolności do rysowania, malowania, układania puzzli, korzystania z widelca i noża.
    • Rozwój motoryki dużej: Dzieci uczą się chodzić, biegać, skakać, łapać piłki, jeździć na rowerze i wykonywać proste czynności zręcznościowe.
  3. Dzieciństwo średnie (6-12 lat):
    • Rozwój motoryki małej: Ulepszanie umiejętności manualnych, takich jak pisanie, rysowanie, składanie, konstruowanie.
    • Rozwój motoryki dużej: Doskonalenie sprawności fizycznej poprzez różne formy aktywności fizycznej, takie jak uprawianie sportów, gry zespołowe i zabawy na świeżym powietrzu.
  4. Okres dojrzewania (12 lat i więcej):
    • Rozwój motoryki małej: Zdolności manualne ulegają dalszemu doskonaleniu, a umiejętności rysowania i pisania stają się bardziej zaawansowane.
    • Rozwój motoryki dużej: Rozwija się siła mięśni, koordynacja ruchowa i sprawność fizyczna. W tym okresie młodzież często wybiera konkretne formy aktywności fizycznej lub sporty.

Polecamy nasze materiały: >>>