Zakończenie treningu sportowego jest równie istotne jak jego rozpoczęcie i przeważnie obejmuje odpowiednie schłodzenie organizmu oraz rozciąganie. Oto kilka zaleceń dotyczących prawidłowego zakończenia treningu sportowego:

  1. Stopniowe zmniejszanie intensywności: Zakończ trening stopniowo, zmniejszając intensywność aktywności. Jeśli prowadziłeś intensywny trening, zakończ go kilkuminutowym chwilowym marszem lub biegiem na niskim tempie. To pozwoli stopniowo obniżyć tętno i uniknąć nagłego zatrzymania.
  2. Rozciąganie dynamiczne: W przeciwieństwie do rozciągania statycznego przed treningiem, rozciąganie dynamiczne po treningu może być skutecznym sposobem na poprawę elastyczności mięśni. Obejmuje to kontrolowane ruchy, takie jak krążenie ramion, wysokie kolana, czy wykroki. Rozciąganie dynamiczne pomaga utrzymać elastyczność mięśni po treningu.
  3. Rozciąganie statyczne: Choć kontrowersyjne, niektóre osoby wciąż praktykują rozciąganie statyczne po treningu. Jeśli decydujesz się na to, pamiętaj, aby unikać zbyt intensywnego rozciągania, zwłaszcza jeśli mięśnie są jeszcze ciepłe po treningu. Wykonywanie łagodnych i kontrolowanych ruchów może pomóc w rozluźnieniu mięśni.
  4. Nawadnianie: Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu po treningu. Spożywaj odpowiednią ilość wody, aby uzupełnić utracone płyny podczas aktywności fizycznej.
  5. Odżywianie: Właściwe odżywienie po treningu jest kluczowe dla regeneracji organizmu. Spożywaj posiłki bogate w białko i węglowodany, aby wspomóc procesy regeneracyjne.
  6. Wdech i wydech: Skup się na głębokim oddychaniu, aby pomóc organizmowi powrócić do normalnego rytmu. To również pomaga w relaksacji po intensywnym treningu.